Warsztaty Zdrowego Żywienia

W czwartek, 17 listopada w ramach programu OK.Ruch odbyliśmy warsztaty zdrowego żywienia przeprowadzone przez panią Dominikę Czubaszek dietetyka klinicznego i sportowego. Podczas spotkania pani przedstawiła w jaki sposób powinniśmy  się odżywiać,  a także pokazała jak należy komponować zdrowe posiłki i lanchboxy do szkoły.

Ponadto zostały poruszone następujące tematy: zapotrzebowanie energetyczne, aktywność fizyczna, spontaniczna aktywność fizyczna, ilość wypitej wody, podstawowa przemiana energii, termiczny efekt pożywienia, składowe całkowitej masy ciała, obliczanie zapotrzebowania energetycznego, współczynnik aktywności fizycznej PAL, redukcja masy ciała,  jakich spadków należy się spodziewać podczas redukcji, gęstość energetyczna (objętość wpływająca na sytość), gęstość odżywcza, składniki pokarmowe dostarczające energii, ile potrzebujemy dostarczyć  białka, źródła białka, tłuszczy, węglowodanów,  niedobory witamin, produkty zawierające żelazo, witamina d, zdrowe tłuszcze, korzyści z suplementacji, jak przygotować szybkie, tanie posiłki śniadaniowe i obiadowe, posiłki bez gotowania, zalety śniadań białkowych.

Mieliśmy także możliwość dokonać analizy składu ciała która pozwala określić proporcję między tkanką tłuszczową, tkanką mięśniową, nawodnieniem organizmu oraz zmineralizowaniem kości.

 

Małgorzata Światłoń